Житомирський військовий інститут імені С. П. Корольова – це унікальний заклад вищої освіти, що готує високоінтелектуальних фахівців з експлуатації складних технічних систем, новітніх роботизованих комплексів озброєння, спеціалістів ІТ-технологій, які після закінчення навчання продовжують службу в структурах воєнної розвідки, радіоелектронної та інформаційної боротьби, кібербезпеки та захисту інформації.
Унікальність ЖВІ полягає в тому, що це єдиний в Україні багатопрофільний міжвидовий і міжвідомчий вищий військовий навчальний заклад, який займається підготовкою таких фахівців не лише для всіх видів Збройних Сил України (Сухопутних військ, Повітряних сил, Військово-морських сил, Десантно-штурмових військ та Сил спеціальних операцій Збройних Сил України), але й для інших міністерств та відомств, зокрема для Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Служби зовнішньої розвідки України, Державного космічного агентства України та інших.
Тривалість навчання у військовому інституті
Курсанти ЖВІ навчаються протягом 5 років, здобувають ступені вищої освіти ‟бакалавр” та ‟магістр” із врученням диплома державного зразка, отримують військове звання ‟лейтенант” і направляються для подальшої служби на офіцерських посадах у Збройних Силах та інших силових структурах України.
Спеціальності, за якими навчають у військовому інституті
Фахівці радіоелектронної розвідки – це унікальні професіонали в галузі розвідувальних інформаційних технологій. Зміст їхньої роботи полягає в добуванні розвідувальної інформації шляхом перехоплення радіовипромінювань систем зв’язку та телекомунікацій противника, його радарів і систем навігації, а також в інформаційно-аналітичній обробці отриманих даних. Завдяки цьому викриваються координати ворожих об’єктів, склад військ та наміри противника. Фахівці радіоелектронної розвідки виконують свої завдання на суші, в повітрі і на морі, добуваючи надзвичайно важливу інформацію про ворога. Вони є справжньою елітою воєнної розвідки України.
Фахівці з космічної розвідки займаються аналізом зображень земної поверхні, що отримуються за допомогою космічних апаратів. Використовуючи складні програмно-апаратні комплекси, вони здатні виявити ворога за знімками, які для пересічного користувача здаються лише звичайною картинкою, що отримана з космосу. Крім того, застосовуючи сучасні геоінформаційні технології, фахівці з космічної розвідки можуть передбачити дії противника, надати достовірну інформацію про його стан та місце знаходження. Саме тому їх вважають інтелектуальною елітою воєнної розвідки.
Фахівці з управління космічними апаратами планують польоти супутників, керують їх рухом на навколоземній орбіті, приймають зображення на наземні станції, які розташовані на території нашої країни. Використовуючи потужні радіолокаційні та квантово-оптичні системи, вони можуть виявити всі космічні об’єкти, відслідкувати їх рух та спрогнозувати можливі загрози від них. Беруть участь у міжнародних програмах, випускники-корольовці експлуатують складні наземні комплекси, здійснюють прийом інформації з іноземних космічних апаратів, забезпечуючи постійне спостереження з космосу за об’єктами, які викликають інтерес.
Фахівці з управління безпілотними літальними апаратами вчаться управляти ними та обробляти розвідувальну інформацію з нього. Це дозволяє на відстані в онлайн режимі побачити, що робить ворог, де знаходяться його позиції, техніка та особовий склад.
Фахівці із сейсмічного спостереження здійснюють моніторинг природних і техногенних катаклізмів на всій земній кулі. Вони виявляють потужні, зокрема ядерні вибухи, визначають масштаби техногенних аварій, магнітних бур, цунамі, землетрусів. Їх діяльність спрямована на підвищення безпеки проживання населення в сейсмонебезпечних регіонах, дотримання вимог міжнародних договорів щодо нерозповсюдження ядерної зброї. Засоби сейсмічного спостереження, які експлуатуються нашими випускниками, включені до Міжнародної системи сейсмічного моніторингу, а самі фахівці задіяні до міжнародних програм та виконують завдання щодо підвищення рівня безпеки життя в усьому світі.
Фахівці з інформаційної боротьби забезпечують сприятливі умови в інформаційному просторі для успішного виконання завдань Збройними Силами України. Їх головними завданнями є: моніторинг інформаційного простору, своєчасне виявлення інформаційних загроз нашим військам, проведення заходів з інформаційно-психологічного впливу на противника. Вони є широкопрофільними універсальними спеціалістами, які вміють користуватися найсучаснішими комп’ютерними програмами, здійснювати аналітичну обробку інформації з різних джерел, розробляти найрізноманітнішу медіапродукцію: фоторепортажі, тематичні відеоролики, телевізійні сюжети, радіопередачі, листівки і газетні статті. Діяльність фахівців з інформаційної боротьби непомітна, але результати їх роботи надзвичайно відчутні, адже спрямовані на найбільш уразливі місця ворога.
Фахівці зі спеціального радіозв’язку – це висококваліфіковані спеціалісти, які забезпечують зв’язок під час виконання найбільш складних і відповідальних розвідувальних завдань. Вони здійснюють приховане передавання інформації про ворога, його стан та наміри за допомогою спеціальних малопотужних радіостанцій, які є недоступними для ворожих систем радіоелектронного виявлення і подавлення. Фахівці зі спеціального радіозв’язку є незамінними тоді і там, де традиційні засоби зв’язку малоефективні або їх застосування взагалі неможливе.
Фахівці із захисту інформації забезпечують охорону державних таємниць у військових частинах та установах Міністерства оборони України та інших силових структурах. З цією метою вони впроваджують сучасні системи захисту документальної інформації та технології її шифрування під час передачі каналами зв’язку, розгортають комп’ютерні системи, здатні протистояти хакерським атакам, організовують боротьбу з технічними засобами розвідки противника, вживають заходів щодо нерозголошення важливої інформації. В розпорядженні цих фахівців знаходяться сучасні комплекси обробки та передачі інформації, протидії найрізноманітішим засобам розвідки противника – від його закладних пристроїв до безпілотних літальних апаратів. Фахівці із захисту інформації – це еліта українського війська, яка стоїть на сторожі державних таємниць.
Фахівці з електромагнітної та кіберборотьби забезпечують завоювання переваги над противником в електромагнітному просторі. Вони впливають радіоперешкодами на радіозасоби ворога. Використовуючи сучасні автоматизовані радіоелектронні комплекси, фахівці електромагнітної та кіберборотьби перешкоджають роботі засобам радіозв’язку та створюють хибну радіоелектронну обстановку радіолокаторам, радіонавігаційним системам і радіокерованій зброї ворога. Одночасно вони створюють потужний невидимий «електромагнітний щит» над своїми військами забезпечуючи радіоелектронний захист усіх радіозасобів від виявлення, радіоподавлення та ураження самонавідною зброєю противника.
Фахівці електромагнітної та кіберборотьби – це бійці «невидимого фронту», які можуть забезпечити перемогу в бою до його початку.
Умови, в яких навчаються і живуть курсанти військового інституту
Курсанти військового інституту знаходяться на повному державному забезпеченні.
Проживають курсанти у сучасних казармах,
а курсанти-дівчата – в гуртожитку покращеного типу.
Курсанти отримують триразове харчування. У раціоні передбачені фрукти (банани, ананаси, ківі, апельсини, мандарини, яблука, кавуни, дині тощо), йогурти, шоколад, печиво, соки, лимонад, мінеральна вода та різноманітні салати, перші і другі страви. Всього раціон курсанта за новою системою харчування ЗС України ‟за каталогом” передбачає 409 найменувань продуктів, на відміну від 45 найменувань за старою системою харчування. Крім того, для охочих працюють кафе й буфети.
Два рази на рік курсанти мають відпустку. Літня відпустка триває один місяць, зимова – два тижні. Після занять і самостійної підготовки курсанти та курсантки, які успішно навчаються, отримують звільнення у місто. Курсанти, які мають сім’ї, та курсанти-контрактники (військовослужбовці військової служби за контрактом) звільняються до початку заннять.
Курсанти отримують стипендію в розмірі від 700 до 1300 грн залежно від успішності навчання. Курсанти-контрактники отримують грошове забезпечення в повному обсязі, як і до вступу в інститут.
Значна увага приділяється всебічному особистому розвитку курсантів. В інституті для цього працюють гуртки художньої самодіяльності, естрадно-спортивного та народного танцю, команда клубу веселих і кмітливих, хор, фотогурток, студія вокалу. Створено курсантський вокально-інструментальний ансамбль, творчість якого користується популярністю на теренах Житомирщини та поза її межами. Функціонують наукові гуртки та курсантські конструкторські бюро.
Навчальна матеріально-технічна база військового інституту
Військовий інститут має потужний сучасний комплекс навчальних матеріально-технічних засобів, будівель і споруд. Теоретичні знання курсанти отримують в обладнаних мультимедійними засобами аудиторіях, умінь та навичок набувають та закріплюють у спеціалізованих лабораторіях, на тренажерах, діючих зразках озброєння та військової техніки та в польових умовах. Для опанування майбутньої професійної діяльності використовуються навчальні командні пункти, технічні майданчики із сучасними зразками військової техніки. В навчальному процесі широко застосовуються нові комп’ютерні технології, засоби моделювання та програмування.
Інформаційне забезпечення процесу навчання курсантів здійснює як ‟класична” бібліотека з друкованими виданнями, так і електронна бібліотека з доступом до електронних баз даних у локальній комп’ютерній мережі в усіх навчальних корпусах військового інституту.
Військовий інститут має власний музей з унікальною залою мілітарної Житомирщини, який крокує в ногу із часом. У музеї представлені експонати з історичного минулого військового інституту, але й пам’ятки героїчної історії антитерористичної операції на Сході та оборони України після повномасштабного вторгнення.
Спортивна база військового інституту
Для розвитку та вдосконалення фізичного стану курсантів в інституті функціонує спортивний комплекс зі стадіоном та басейном, ігровими майданчиками та декількома тренажерними залами. Постійно діють спортивні секції з рукопашного бою, тхеквандо, гирьового спорту, баскетболу, волейболу, мініфутболу, кросфіту, армреслінгу, боксу тощо. Щорічно курсанти ЖВІ стають призерами всеукраїнських конкурсів та олімпіад, перемагають на міжнародних змаганнях за кордоном, посідають призові місця на всеармійських змаганнях із багатьох видів спорту. Так, у цьому році наші курсанти вибороли перші місця та стали чемпіонами Сухопутних військ, а згодом і чемпіонами ЗС України з футзалу серед команд ВВНЗ та чемпіонами України з гирьового спорту серед студентів закладів вищої освіти.
Переваги навчання у військовому інституті
Основні переваги навчання у військовому інституті порівняно з цивільним навчальним закладом такі:
- безкоштовне навчання;
- безкоштовне проживання в комфортних умовах у казармах і гуртожитках;
- безкоштовне якісне та смачне харчування;
- безкоштовне забезпечення сучасною військовою формою;
- безкоштовне медичне обслуговування;
- безкоштовне навчання керування автомобілем та отримання посвідчення водія;
- безкоштовний проїзд у громадському транспорті й у відпустку;
- щомісячна стипендія у розмірі від 700 до 1300 гривень.
Перспективи випускників військового інституту
Випускникам інституту гарантується місце служби на офіцерських посадах у Збройних Силах та інших силових структурах України, гідне фінансове забезпечення, повне речове забезпечення, можливість подальшого навчання та службової кар’єри.
Офіцери забезпечуються житлом або отримують грошову компенсацію за його піднаймання, наприклад у Житомирі така компенсація становить 2850 грн, а для тих, хто має сім’ю з понад трьох чоловік, – 4275 грн.
Здобуті під час навчання в інституті навички та вміння дають перспективу нашим випускникам після завершення служби бути конкурентоспроможними щодо працевлаштування в провідні цивільні установи та компанії.
Офіцери мають вищий, ніж у цивільному секторі, розмір пенсійного забезпечення та можливість його отримання за вислугою 25 років.