Open menu

I. Загальні положення

    1. Курси іноземних мов проводяться у Житомирському військовому інституті імені С. П. Корольова з метою здійснення загальної та спеціальної мовної підготовки військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, яким знання іноземних мов необхідно для виконання службових обов’язків, проходження військової служби (роботи) або навчання, в тому числі за кордоном.

    2. Курси створюються згідно з наказами Міністерства оборони України про прийом слухачів на курси іноземних мов у Збройних Силах України (на відповідний період навчання).

    3. Керівництво роботою курсів здійснює Департамент військової освіти і науки Міністерства оборони України.

II. Критерії відбору кандидатів для навчання на курсах

    1. Кандидатами для навчання на курсах іноземних мов можуть бути військовослужбовці та працівники Збройних Сил України, які на підставі рапортів (заяв) щодо направлення на навчання рекомендовані головними замовниками підготовки та відповідають одному або декільком критеріям відбору.

    Для військовослужбовців Збройних Сил України критерії відбору для навчання на курсах визначені наказом Міністерства оборони України від 15 грудня 2016 року № 692 “Про затвердження Критеріїв використання іноземної мови у службовій діяльності військовослужбовцями Збройних Сил України”, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10 січня 2017 року за № 19/29887.

    Кандидати для навчання на курсах серед працівників Збройних Сил України відбираються за такими критеріями:

    розглядаються як кандидати для направлення за кордон для роботи у складі національних контингентів, національного персоналу, багатонаціональних органів військового управління, у закордонних дипломатичних установах України, міжнародних організаціях, на навчання;

    працюють на посадах, на яких передбачається використання іноземної мови за професійною спрямованістю, що відповідає цільовому рівню та спеціалізації курсу, на якому планується навчання, або перебувають у резерві кандидатів для призначення на такі посади;

    залучаються до заходів міжнародного співробітництва;

    володіють відповідною іноземною мовою на рівні, не нижчому вступного рівня, визначеного для навчання на спеціалізованому курсі.

    2. На курси іноземних мов не можуть бути направлені повторно особи, які за час служби (роботи) були відраховані з курсів через недисциплінованість, неуспішність у навчанні.

    На курси іноземних мов не можуть бути направлені особи, які упродовж останніх 3 років навчалися на курсах загальної або спеціальної мовної підготовки (за винятком тих випадків, коли навчання було припинено через службову необхідність, за станом здоров’я або за сімейними обставинами).

ІІІ. Порядок подання замовлення та заявок на навчання на курсах

    1. Замовлення на навчання особового складу на курсах іноземних мов на наступний рік надається для узагальнення та розподілу навчальних місць:

    від структурних підрозділів апарату Міністерства оборони України, Головного управління розвідки Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України, підпорядкованих органів військового управління, з’єднань, військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій до відповідних головних замовників підготовки - щороку до 20 жовтня;

    від головних замовників підготовки до Департаменту військової освіти і науки Міністерства оборони України - щороку до 30 жовтня.

    2. На підставі щорічного замовлення та розподілу навчальних місць головні замовники підготовки двічі або тричі на рік формують заявки на навчання особового складу на курсах іноземних мов.

    У примітках до заявки надаються відомості щодо осіб, які навчалися на курсах іноземних мов упродовж останніх 3 років, із зазначенням терміну, місця навчання та, якщо під час навчання на курсах особа відраховувалася, причини відрахування.

    3. Заявки для включення кандидатів до складу курсів надсилаються:

    від структурних підрозділів Генерального штабу Збройних Сил України, видів Збройних Сил України та підпорядкованих Генеральному штабу Збройних Сил України органів військового управління, з’єднань, військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій - до Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України;

    від структурних підрозділів Головного управління розвідки Міністерства оборони України та підпорядкованих військових частин - до Головного управління розвідки Міністерства оборони України;

    від Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України, Головного управління розвідки Міністерства оборони України, структурних підрозділів апарату Міністерства оборони України, підпорядкованих Міністерству оборони України органів військового управління, з’єднань, військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій - до Департаменту військової освіти і науки Міністерства оборони України.

    4. Строки подання заявок визначаються з урахуванням кількості наборів слухачів на курси, запланованих на рік.

    За умови проведення 2 наборів заявки подаються:

    до Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України та Головного управління розвідки Міністерства оборони України - до 15 листопада на перший набір наступного року і до 15 травня на другий набір поточного року;

    до Департаменту військової освіти і науки Міністерства оборони України від структурних підрозділів апарату Міністерства оборони України, підпорядкованих Міністерству оборони України органів військового управління, з’єднань, військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій - до 15 листопада на перший набір наступного року і до 15 травня на другий набір поточного року;

    від Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України, Головного управління розвідки Міністерства оборони України до Департаменту військової освіти і науки Міністерства оборони України - до 30 листопада на перший набір наступного року і до 30 травня на другий набір поточного року.

    За умови проведення 3 наборів заявки подаються:

    до Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України та Головного управління розвідки Міністерства оборони України - не пізніше ніж за 80 днів до запланованого терміну початку занять на курсах кожного набору слухачів;

    до Департаменту військової освіти і науки Міністерства оборони України - не пізніше ніж за 2 місяці до запланованого терміну початку занять.

ІV. Тривалість, строки навчання та періодичність наборів слухачів на курси

    1. Тривалість навчання на курсах (загальної або спеціальної мовної підготовки) визначається відповідно до навчальної програми, яка залежно від мети підготовки та складності мови, що вивчається, може бути розрахована на строк від 1 до 3 навчальних семестрів до 90 днів кожний.

    2. Строки навчання на курсах визначаються наказами Міністерства оборони України про прийом слухачів на курси іноземних мов.

    3. Прийом слухачів на курси здійснюється двічі або тричі на рік відповідно до наказу Міністерства оборони України та щорічного замовлення.

V. Зарахування особового складу на курси, комплектування навчальних груп та відрахування з курсів

    1. Службове відрядження особового складу для навчання на курсах здійснюється командирами (начальниками) військових частин або старшими командирами (начальниками) на підставі наказу Міністерства оборони України про прийом слухачів на курси іноземних мов.

    Підготовка проекту наказу здійснюється у Департаменті військової освіти і науки Міністерства оборони України відповідно до заявок, отриманих від головних замовників підготовки. Наказ розробляється окремо для кожного набору слухачів курсів.

    Наказом визначаються строки проведення навчання та склад навчальних груп з вивчення іноземних мов.

    2. Особовий склад, який прибуває на навчання, зараховується слухачами курсів іноземних мов наказом начальника військового інституту.

    3. Інформація про неприбуття на навчання у визначений строк осіб, включених до наказу Міністерства оборони України, надається до Департаменту військової освіти і науки Міністерства оборони України не пізніше ніж через 10 діб після початку занять на курсах.

    Департамент військової освіти і науки Міністерства оборони України інформує про неприбуття на навчання головних замовників підготовки для вжиття відповідних заходів.

    4. Відрахування слухачів з курсів через неприбуття на навчання, недисциплінованість, неуспішність у навчанні, службову необхідність, стан здоров’я, сімейні обставини здійснюється наказом директора Департаменту військової освіти і науки Міністерства оборони України за поданням начальника військового інституту.

VI. Проведення випускних екзаменів (тестів) на курсах

    1. Після виконання навчальної програми зі слухачами курсів проводяться випускні екзамени (тести).

    2. Слухачі, які навчалися на загальному мовному курсі, складають екзамен (тест) з визначення рівня володіння іноземною мовою за чотирма видами мовленнєвої діяльності (аудіювання, говоріння, читання, письмо), який оцінюється за стандартизованими мовленнєвими рівнями відповідно до стандарту НАТО STANAG 6001.

    Додатково з використанням кваліфікаційного екзамену (тесту) ALCPT (American Language Course Placement Test) здійснюється оцінювання рівнів володіння іноземною мовою слухачів курсів, які вивчали англійську мову.

    Тестові завдання для проведення екзаменів (тестів) на загальних мовних курсах розробляються Навчально-науковим центром іноземних мов Національного університету оборони України.

    3. Випускні екзамени (тести) на курсах приймаються комісією, склад якої затверджується наказом начальника військового інституту. До складу комісії за згодою можуть залучатися представники головних замовників підготовки.

    Особи, включені до складу комісії, є відповідальними за об’єктивність та достовірність результатів випускних екзаменів (тестів).

    З метою надання методичної допомоги, здійснення контролю за проведенням випускних екзаменів (тестів) до військового інституту можуть бути відряджені фахівці Навчально-наукового центру іноземних мов Національного університету оборони України та навчально-наукових центрів мовної підготовки ВВНЗ.

    4. Слухачам, які виконали навчальну програму та успішно склали випускні екзамени (тести), видається:

    після проходження загального курсу іноземної мови - свідоцтво про визначення рівня володіння іноземною мовою відповідно до стандарту STANAG 6001.

    Слухачам, які не склали випускних екзаменів (тестів), видається довідка про те, що вони пройшли навчання на відповідному курсі.

    5. Строк, упродовж якого результати мовного тестування, зазначені у Свідоцтві, вважаються дійсними без повторного тестування, становить 3 роки після дати складання екзамену (тесту), зазначеної у Свідоцтві.

    Якщо особа тричі (з проміжками часу між тестуваннями не менше ніж 2 роки) підтвердила зазначені результати під час мовного тестування, що засвідчено Свідоцтвами або сертифікатами країн НАТО, у яких результати визначено за мовним стандартом STANAG 6001, визначений рівень володіння іноземною мовою вважається дійсним без подальшого підтвердження.